Evaldas 66 parašė: Su tokiu malonumu išjungiu kompą, pasilenkiu ir išimu mažą diską kuriame windows xp os. Pasižiūriu ir lėtai nunešu į lauke esanti šiukšlių konteinerį ir išmetu su tokiu malonumu, kad namo grįžau išsišiepęs, tokios geros nuotaikos, nes jaučiausi išmetęs tokią šiukšlę ..... kurios daugiau net matyt nenorėsiu
Labai graži istorija:)
O aš Windows mečiau dėl to, kad Microsoft nustojo palaikyti Windows XP. Senai žinojau, kad Windows tikrai nesaugo privatumo (yra "langas" į tavo duomenis), tačiau tiesiog tai buvo pripratimas. Esu ankščiau bandęs linux, bet dar tais laikais, kai jie labai sunkiai draugavo su laptopais, todėl atsiminus, kiek reikėdavo knistis kol padarai paprasčiausius dalykus, kad pvz ekranas išsijungtų uždarant jį. O aš niekad nemėgdavau knistis prie kompų. Todėl naudojau Windows. Dabar visai kiti laikai. Viskas veikia tobulai.
Kadangi naudoju gan senus kompiuterius, nenorėjau atsinaujinti į Windows 7 (kuris nerealiai daug vietos užima), o naujesnių Windowsų mano aparatūra paprasčiausiai nepavežtų.
Niekad nesupratau tikslo pirkti naują kompiuterį, nes trūksta greičio. Mes pirma apkraunam kompiuterius nereikalingu darbu, o po to skundžiamės, kad jie per lėtai veikia. Kaip ir nesuprantu interneto svetainių, kurios norėdamos atvaizduoti paprasčiausią straipsnį (pvz delfi) tiek apkrauna puslapį visokiais nereikalingais Javascriptais ir pan, kad jis kraunasi 5 minutes. Ir man dėl to reikia pirkti greitesnį kompiuterį? Kad reklamos greičiau užsikrautų? Ačiū, ne.
Taigi, spjoviau į Windows ir įsirašiau lubuntu - palengvintos grafikos ubuntu versiją. Man ji tiko ir tenkino poreikius pilnai, bet dabar pradedu žvalgytis į pilnai free/libre (laisvas) operacines sistemas.
Kadangi dabar jau žymiai daugiau kas ėmė naudotis linux, kompiuterinė žvalgyba persikėlė nuo OS lygio į geležies lygį. Nesvarbu kokią OS naudosi (kad ir linux), geležis (pvz WiFi plokštė) veikia ant uždaro kodo draiverių (firmware). Tą kodą parašė gamintojas ir jis nėra atviras, todėl ten gali būti priprogramuota kas tik nori. Jau pasaulį sudrebino intelio procesorių šnipinėjimo skandalas, dabar garsėja nauji skandalai su spectre / meltdown saugumo skyle, kuri liečia daugybę kompiuterių. Ar tai buvo padaryta tyčia ar netyčia, čia jau tegul suka galvą konspiratoriai. Tuo tarpu kam rūpi saugumas ir privatumas, tie žmonės pamažu dabar pereina ant libre linux, kur ne tik operacinės sistemos, bet ir visos aparatūrinės įrangos kodai yra atviri. Tačiau tokio OS problema tame, kad ji veiks su labai mažai aparatūros, t.y. greičiausiai jūsų kompiuteryje neveiks. Tam reikia susikomplektuoti atskirą kompiuterį, arba nusipirkti vieną iš nedaugelio, kurio kiekvienas čipas palaiko atvirą kodą. Čia jau yra šiek tiek darbo.
Labai daug man davė darbas prie ufologija.lt infrastruktūros kūrimo, kuomet reikėjo taikyti aukštus saugumo standartus, šifrus ir t.t., todėl teko labai daug skaityti. Labai dėkoju ir vienam forumiečiui, kuris prisijungė čia ir išrašė mums lazdų dėl OpenPGP nenaudojimo. Tas paskatino mus išmokti tai daryti ir sėkmingai tarpusavy dabar naudoti. Aišku teko vėl daug skaityti ir domėtis.
Tad aš juokiuosi, kad paranoja tapo mano hobiu. Tuo metu kaip tik mirė mano senas kompiuteris, tad kadangi vistiek reikėjo pirkti naują, ėmiau ir išsirinkau tokį, kuris veiktų su libre, todėl dabar eksperimentuoju su įvairiom free (libre) distribucijomis.
Yra toks GNU Free Software Foundation, pavadinkim "kompiuterinės etikos" judėjimas už laisvę. Man labai patinka jų idėjos, taigi jų patarimais ir vadovaujuosi. "Arba tu kontroliuoji programą, arba ji kontroliuoja tave". O tai kad jų sistemos neveikia ant visų kompų, tai vėlgi, ne jų bėda, o kompiuterių gamintojų. O kiekvienas kompiuterio vartotojas tuomet tampa gamintojo įkaitu, nes privalo naudoti tik jo draiverius (firmware). Nebesiplėsiu, galite patys paskaityti, anglų, rusų kalbomis:
www.gnu.org/philosophy/philosophy.html
O apie google mano istorija trumpa. Visada žinojau, kad google įleido taip giliai šaknis į internetą, bei žmonių gyvenimą, kad be jo gyventi nebegalima. Man priminė daugybės rašytojų fantastų mintis, kaip ankščiau ar vėliau žmoniją "sučipuos" ir valdžia galės kiekvieną kontroliuoti.
Mano akimis, taip jau įvyko. Kiekvienas turime išmanų telefoną, vietoj čipo po oda. Daugiau irgi nesiplėsiu apie google sekimus, nes prirašyta jau kitose temose.
Man tiesiog užsipildė gmail paštas, reikėjo naujo. Naują susikūriau kitur. Istorija baigta. O išmanaus telefono nenaudoju.
O tada, kai mano rankose tokiu būdu "netyčia" atsidūrė linux ir ne google paštas, bei po to kūrėmė ufologija.lt infrastruktūrą - mane apėmė noras pasidomėti dar daugiau. Nutariau, eskperimento dėlei, visiškai atsisakyti visų google paslaugų. Štai tada, kaip juokiuosi, mano hobiu tapo "paranoja". Iš ties tai ne paranoja - aš nebijau, kad mane kas nors seka, tačiau man tapo
sportiniu interesu visiškai atsiriboti nuo visų kompanijų, kurios vykdo žmonių sekimo programas. Pasirodo, tai yra ne taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Todėl skaitau, laisvu laiku domiuosi tuo ir atrandu, kad tos google šaknys įleistos taip giliai, kad net labai stengiantis sunku tapti jiems nematomu (jau nekalbu apie tai,kad nenaudoju išvis jokių jų paslaugų ar android).
Taigi tokia mano trumpa istorija, kaip tapau paranojiku