Į viršų

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Projektas "Mėlynoji knyga" buvo  JAV karinių oro pajėgų sistemingas neatpažintų skraidančių objektų tyrimas, vykdytas nuo 1952 m. kovo mėn. iki jo nutraukimo 1969 m. gruodžio 17 d. Projektui, kurio būstinė buvo įsikūrusi Wright-Pattersono oro pajėgų bazėje Ohajuje, iš pradžių vadovavo kapitonas Edvardas J. Ruppeltas, ir jis buvo vykdomas po panašaus pobūdžio projektų, tokių kaip 1947 m. įsteigtas projektas "Sign" ir 1948 m. - projektas "Grudge". Projekto "Mėlynoji knyga" tikslai buvo du: nustatyti, ar NSO kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, ir moksliškai išanalizuoti su NSO susijusius duomenis.

Buvo surinkta, išanalizuota ir pateikta tūkstančiai pranešimų apie NSO. Buvo padaryta išvada, kad mažai tikėtina, jog NSO tyrimas duos didelių mokslinių atradimų, ir Nacionalinei mokslų akademijai peržiūrėjus ataskaitą, 1969 m. projektas "Mėlynoji knyga" buvo nutrauktas.

Mūsų forumietė "LAni" išvertė išslaptintą dokumentą apie projekto vykdymą.

Toliau pateikiamas išverstas tekstas:

 

PROJEKTAS MĖLYNOJI KNYGA

 

 Jungtinių Valstijų karinės oro pajėgos yra atsakingos už Gynybos departamento neatpažintų skraidančių objektų (NSO, angl. - unidentified flying object (UFO)) tyrimą. Šios programos pavadinimas, kuris veikia nuo 1948 m., yra projektas "Mėlynoji knyga" (Project Blue Book). Anksčiau ji buvo įvardijama kaip projektas "Ženklas" ir projektas "Grudge".
  Karinių oro pajėgų susidomėjimas neatpažintais skraidančiais objektais yra tiesiogiai susijęs su karinių oro pajėgų atsakomybe už Jungtinių Amerikos Valstijų oro gynybą. Šios programos vykdymo tvarka nustatyta Karinių oro pajėgų taisyklėje 200-2.

 Projekto "Mėlynoji knyga" tikslai yra dvejopi: pirma, nustatyti, ar NSO kelia grėsmę Jungtinių Amerikos Valstijų saugumui; ir, antra, nustatyti, ar NSO turi kokią nors unikalią mokslinę informaciją ar pažangią technologiją, kuri galėtų prisidėti prie mokslo ar technikos moksliniams tyrimams. Siekdamas šių tikslų, projektas "Mėlynoji knyga" siekia nustatyti ir paaiškinti visus NSO stebėjimus, apie kuriuos pranešta karinėms oro pajėgoms.

 

 

KAIP VYKDOMA PROGRAMA

 

 Programa vykdoma trimis etapais. Pirmasis etapas apima pranešimų apie NSO gavimą pirminį jų tyrimą. Arčiausiai pranešimų apie NSO stebėjimą esančiai karinių oro pajėgų bazei pavedama ištirti stebėjimą ir perduoti informaciją projekto "Mėlynoji knyga" biurui Wright-Pattersono karinių oro pajėgų bazėje Ohajuje.

 Jei pradinio tyrimo metu nepavyksta nustatyti tapatybės arba rasti teigiamo paaiškinimo, projekto "Mėlynoji knyga" biuras atlieka antrąjį intensyvesnės analizės etapą. Kiekvienas atvejis yra objektyviai ir moksliškai analizuojamas ir, jei reikia, siekiant nustatyti tapatybę ar paaiškinimą, gali būti pasitelkiamos visos karinių oro pajėgų turimos mokslinės priemonės. Visi darbuotojai, susiję su projekto tyrimo, analizės ir vertinimo pastangomis, į kiekvieną ataskaitą žiūri moksliškai ir atvirai.

 Trečiasis programos etapas - informacijos apie NSO stebėjimus, vertinimus ir statistinius duomenis sklaida. Tai atlieka Karinių oro pajėgų sekretoriato Informacijos biuras.

 Karinės oro pajėgos neatpažintą skraidantį objektą apibrėžia kaip bet kokį oro objektą, kurio stebėtojas negali identifikuoti.

 Pranešimus apie nepažįstamus objektus danguje karinės oro pajėgos gauna iš daugelio šaltinių. Šie šaltiniai yra kariniai ir civiliniai pilotai, orų stebėtojai, astronomai mėgėjai, verslininkai, profesionalūs vyrai ir moterys, namų šeimininkės ir kt.

 Dažnai apie tokius objektus, kaip raketos, oro balionai, paukščiai, aitvarai, prožektoriai, orlaivių navigaciniai ir priešavariniai švyturėliai, reaktyvinių variklių išmetamosios dujos, kondensacijos pėdsakai, astronominiai kūnai ir meteorologiniai reiškiniai, klaidingai pranešama kaip apie neatpažintus skraidančius objektus.

 Karinės oro pajėgos pranešimus apie NSO vertina pagal tris bendras antraštes: (1) identifikuoti, (2) nepakankamai duomenų ir (3) neidentifikuoti.

 Nustatytos ataskaitos - tai ataskaitos, apie kurias sukaupta pakankamai konkrečios informacijos ir įvertintos informacijos, leidžiančios teigiamai identifikuoti arba paaiškinti objektą.

 Nepakankamų duomenų kategorijai priskiriamos ataskaitos, kuriose trūksta vieno ar daugiau vertinimui būtinos informacijos elementų. Pavyzdžiui, nenurodyta stebėjimo trukmė, data, laikas, vieta, padėtis danguje, oro sąlygos ir pasirodymo būdas, ar išnykimo. Jei trūksta kurio nors elemento ir yra požymių, kad stebėjimas gali būti svarbus saugumo, mokslo, technikos ar visuomenės interesams, projekto "Mėlynoji knyga" biuras atlieka papildomą tyrimą ir deda visas pastangas, kad gautų identifikavimui būtiną informaciją. Tačiau kai kuriais atvejais esminės informacijos gauti nepavyksta, todėl tolesnių veiksmų imtis negalima.

 Trečioji ir bene mažiausia vertinimų grupė priskiriama neidentifikuotiems vertinimams. Stebėjimas laikomas neidentifikuotu, kai pranešime akivaizdžiai pateikiami visi susiję duomenys, būtini pagrįstai hipotezei apie pranešimo priežastį ar paaiškinimą, tačiau objekto ar jo judėjimo aprašymo negalima susieti su jokiais žinomais objektais ar reiškiniais.

 

NSO IDENTIFIKAVIMO IR VERTINIMO TIPAI

  Yra įvairių NSO stebėjimų tipų. Dažniausiai pranešama apie astronominius stebėjimus, kurie apima ryškias žvaigždes, planetas, kometas, ugnies kamuolius, meteorus, aurorinius žybsnius ir kitus dangaus kūnus. Stebint per rūką, šviesų rūką, judančius debesis ar kitus užtemimus ar neįprastas sąlygas, apie planetas, įskaitant Venerą, Jupiterį ir Marsą, pranešama kaip apie neatpažintus skraidančius objektus. Taip pat pranešama apie žvaigždžių miražus.

 Kitas svarbus pranešimų apie NSO šaltinis yra palydovai. Daugėja palydovų, apie kuriuos pranešama kaip apie NSO atsirado dėl dviejų veiksnių. Pirmasis - padidėjęs visuomenės susidomėjimas; antrasis - didėjantis palydovų skaičius danguje. Teigiamos žinios apie visų palydovų buvimo vietą bet kuriuo metu leidžia greitai nustatyti palydovų stebėjimus. Žmogaus sukurtų orbitoje aplink Žemę skriejančius objektus, yra Šiaurės Amerikos oro gynybos vadavietės atsakomybė. Kosminės erdvės aptikimo ir sekimo sistema. Ši sudėtinga elektroninė sistema renka sudėtingus kosmoso srauto duomenis iš sekimo stočių visame pasaulyje.

 Kita kosmoso stebėjimo veikla apima balistinio sekimo ir didelių teleskopinių kamerų naudojimą. ECHO tvarkaraščius rengia NASA Goddardo kosminių skrydžių centras Grinbelte, Merilande, o Pietų ir Šiaurės ekvatoriaus kirtimo tvarkaraščius rengia Smithsono institutas Kembridže, Masačusetse. Pagal šių agentūrų parengtus duomenis galima greitai nustatyti palydovus, klaidingai paskelbtus NSO. Kai kurie iš jų matomi plika akimi.

 Dar vienas svarbus pranešimų apie NSO šaltinis yra orlaiviai, ypač esant nepalankioms oro sąlygoms. Stebimi dideliame aukštyje ir iš tam tikro atstumo, orlaiviai gali atrodyti nuo disko iki raketos formos dėl saulės atspindžio jų šviesiuose paviršiuose. Reaktyvinių orlaivių garų ar kondensato pėdsakai, atsispindėdami reaktyvinių lėktuvų šviesoje, kartais atrodo kaip ugninės raudonos ar oranžinės spalvos atspindėdami saulės šviesą. Dažnai pranešama, kad reaktyvinių orlaivių degimo varikliai yra NSO, nes juos galima pamatyti iš didelio atstumo, kai orlaivio nematyti.

 Projekto "Mėlynoji knyga" biuras palaiko tiesioginius ryšius su visais karinių oro pajėgų elementais ir Federalinės aviacijos agentūros civilinės aviacijos kontrolės centrais. Visos degalų papildymo ore operacijos ir specialūs mokomieji skrydžiai gali būti nedelsiant patikrinti. Komercinių oro linijų bendrovių oro eismas ir karinių orlaivių skrydžiai tikrinami artimiausiame skrydžių valdymo centre, todėl galima nedelsiant įvertinti orlaivius, apie kuriuos klaidingai pranešama kaip apie NSO. Tačiau, kadangi daug vietinių skrydžių nevykdoma, šie skrydžiai yra tikėtinos kai kurių pranešimų priežastys.

 Apie balionus ir toliau pranešama kaip apie NSO. Kiekvieną dieną iš karinių ir civilinių oro uostų, meteorologijos stočių ir mokslinių tyrimų veiklos paleidžiama keli tūkstančiai balionų. Yra kelių tipų balionai - meteorologiniai balionai, ravinzondai, radiozondai ir dideli mokslinių tyrimų balionai, kurių skersmuo siekia 300 pėdų. Naktį balionai turi veikiančius žibintus, kuriuos stebint atrodo neįprastai. Saulės atspindys balionuose auštant ir leidžiantis saulei kartais sukelia keistus efektus. Paprastai taip atsitinka, kai balionas dėl savo aukščio yra veikiamas saulės. Dideli balionai gali judėti didesniu nei 100 mylių per valandą greičiu, kai juda dideliame aukštyje esančių reaktyvinių oro srovių srautais. Tokie balionai kartais atrodo, kad jų viršus yra suplotas. Kitais atvejais jie atrodo lėkštės formos, o dėl saulės spindulių, atsispindinčių pro baliono medžiagą, pačiame maiše būna sumontuoti žibintai. Balionų kontrolės centras Hollomano oro pajėgų bazėje, Naujosios Meksikos valstijoje, tvarko visų karinių viršutinio oro tyrimų balionų teritoriją.

 Kitai NSO vertinimų kategorijai, pažymėtai "Kita", priskiriamos raketos, atspindžiai, miražai, prožektoriai, paukščiai, aitvarai, netikri radarų parodymai, apgaulės, fejerverkai ir signalinės raketos.

 Apie orlaivius, palydovus, balionus ir panašius objektus NEREIKIA pranešti, nes jie neatitinka neatpažinto skraidančio objekto apibrėžimo.

 

IŠVADOS

 

 Iki šiol tvirtos projekto „Mėlynosios knygos“ ("BlueBook") išvados yra šios: (1) nė vienas neatpažintas skraidantis objektas, apie kurį pranešė, kurį tyrė ir vertino karinės oro pajėgos, nesukėlė jokios grėsmės mūsų nacionaliniam saugumui; 2) karinės oro pajėgos nepateikė ir neaptiko jokių įrodymų, kad neatpažintų objektų stebėjimai yra susiję su technologiniais pasiekimais ar principais, kurie yra už dabartinių mokslo žinių ribų; ir 3) nebuvo jokių įrodymų, kad neatpažintų objektų stebėjimai yra nežemiškos kilmės transporto priemonės.

 Karinės oro pajėgos ir toliau tirs visus pranešimus apie neįprastus oro reiškinius virš Jungtinių Valstijų. Šiems pranešimams tirti ir analizuoti ir toliau bus naudojamasi kvalifikuotų mokslininkų ir technikų paslaugomis, taip pat bus rengiamos periodinės ataskaitos šia tema.

 Buvęs Atstovų Rūmų ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas Karlas Vinsonas (Carl Vinson) neseniai pakomentavo Karinių oro pajėgų NSO programos vykdymą ir pareiškė, kad Kongreso išklausymas šiuo klausimu yra nereikalingas.

  Karinės oro pajėgos neneigia galimybės, kad kitose visatos planetose gali egzistuoti tam tikra gyvybės forma. Tačiau iki šiol karinės oro pajėgos negavo ir neaptiko jokių įrodymų, kurie patvirtintų nežemiškos gyvybės egzistavimą ir judėjimą kosmose. Karinės oro pajėgos ir toliau atvirai kviečia visus, kurie mano, kad turi kokių nors įrodymų apie nežemiškos kilmės transporto priemones, veikiančias Žemės artimoje erdvėje, pateikti savo įrodymus analizei. Pradinis kontaktas šiuo tikslu yra šiuo adresu:

 

PROJECT BLUE BOOK INFORMATION OFFICE

 SAFOI

 WASHINGTON, D C 20330

Visi, pastebėję, jų manymu, neatpažintą skraidantį objektą, turėtų apie tai pranešti artimiausiai karinių oro pajėgų bazei. Asmenys, pateikę pranešimą apie NSO karinėms oro pajėgoms, gali laisvai aptarti bet kurį pranešimo aspektą su bet kuriuo asmeniu. Karinės oro pajėgos nesiekia riboti diskusijų apie tokius pranešimus ir neslepia bei necenzūruoja jokios su šia neįslaptinta programa susijusios informacijos.

 

 

1953-1964 m. STATISTINIAI DUOMENYS

 

(Sudaryta 65 m. lapkričio 1 d.)

 

 

 

Viso atveju pagal kategoriją

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1953

1954

1955

1956

1957

1958

1959

1960

1961

1962

1963

1964

VISO

Astronominiai

 

175

137

135

222

341

231

144

235

203

136

85

123

2167

Orlaiviai

 

73

60

124

148

218

106

63

66

77

68

73

71

1167

Balionai

 

78

63

102

93

114

58

31

22

37

19

28

20

665

Nereikšmingi duomenys

 

79

103

95

132

191

111

65

105

115

94

59

99

1248

Kita

 

62

58

65

61

120

93

75

94

77

65

58

88

916

Palydovai

 

0

0

0

0

8

18

0

21

89

77

82

142

417

Neindentifikuota

 

42

46

24

14

14

10

12

14

13

15

14

19

237

VISO

 

509

487

545

670

1006

627

390

557

591

474

399

562

6817


ASTRONOMINIAI STEBĖJIMAI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meteorai

 

70

92

79

88

179

168

100

167

119

95

57

61

1295

Žvaigždės ir planetos

 

101

44

52

131

164

56

40

45

78

38

23

55

805

Kita

 

4

1

4

3

18

7

4

3

6

5

5

7

67

VISO

 

175

137

135

222

341

231

144

235

203

136

85

123

2167

 

KITI ATVEJAI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apgaulės, haliucinacijos,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepatikimos ataskaitos ir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Psichologiniai veiksniai

 

15

6

18

16

37

29

14

13

17

11

16

34

226

Raketos ir sviediniai

 

2

1

1

3

2

6

14

12

13

9

13

7

63

Atspindžiai

 

4

6

4

3

2

7

11

9

3

3

0

2

54

Signalinės raketos ir fejerverkai

 

1

4

8

6

8

3

5

7

4

3

3

7

59

Miražai ir inversijos

 

3

2

4

1

5

2

4

5

6

3

0

2

37

Paieškos ir antžeminės šviesos

 

9

6

14

9

12

8

5

6

1

3

2

6

61

Debesys ir orlaivių pėdsakai

 

6

3

2

1

9

5

3

4

5

4

5

0

47

Pasišaipymai

 

0

2

0

1

2

6

1

4

3

5

2

1

27

Paukščiai

 

4

7

2

6

1

1

0

3

2

2

2

4

34

Radarų analizė

 

15

7

1

8

27

3

8

6

9

0

1

2

87

Fotoanalizė

 

1

1

2

4

1

7

4

6

3

2

3

6

40

Fiziniai pavyzdžiai

 

1

6

5

3

5

10

3

7

4

15

3

8

70

Palydovų irimas

 

0

0

0

0

0

1

0

9

3

3

4

3

23

Kita

 

1

7

4

0

9

5

3

3

4

2

4

6

48

VISO

 

62

58

65

61

120

93

75

94

77

65

58

88

916

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turi komentarų? Laukiame jų mūsų diskusijų forume!

Visos teisės saugomos © 2024 Ufologija.lt Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką Ufologija.lt administratoriaus sutikimą.