Į viršų
Norint rimtai nagrinėti ufologijos temas, griežtas skepticizmas nėra produktyvus, nes ribojant prielaidų bazę prarandamos paaiškinimo galimybės. Išvadų teisingumas priklauso nuo faktų ir naudojamų prielaidų teisingumo, todėl nuo to priklauso ar sugebame pamatyti tiesą – pasirinkę neteisingą paradigmą, nors ji gali būti labai populiari, gausime tikrovę neigiančias išvadas. Pavyzdžiui, istorijoje naudojama chronologija, visas istorijos modelis, gali būti klaidingas, ir jeigu jį laikysime neginčijama tiesa, būsime priversti neigti realias galimybes. Tai ypač pasakytina apie technologijų ir mokslo istoriją – jeigu tartume, kad kompiuteris buvo išrastas tik 20 a. viduryje, visos logikos, kurioms reikalinga tokia technologija, bus laikomos neteisingomis iki šio momento.
Noriu pasidalinti keliomis religijų tyrėjo Gintaro Beresnevičiaus mintimis apie vadinamąjį paleovizitą (kitaip paleokontaktas arba, paleokosmonautiką), išsakytomis žurnale „Katalikų pasaulis“ (1989 m. Nr. 13-14).
Visų pirma, pačios paleovizito idėjos „nepateikia jokių naujų duomenų apie žmonijos kultūros raidą, o tik savaip interpretuoja seniai žinomus istorinius faktus“. Nors įžvalga pateikta jau prieš beveik 20 metų, bet stebint dabartines tendencijas iš esmės niekas nepakitę.
Toliau G. Beresnevičius išskiria du išankstinius paleovizito principus, juos netrukus pateiksiu, tik pradžioje siūlau atkreipti dėmesį į žodį „išankstinis“. Paleovizito šalininkai, paprastai iš anksto žino ką reikia įrodyti arba duomenis vertina su išankstiniu
Pseudomokslų srityje egzistuoja tokia sritis kaip vadinamoji uždraustoji archeologija. Šios srities entuziastai vis pateikia visuomenei keistus radinius, kurie gana dažnai tampa to meto sensacijomis.
Tokios sensacijos pasirodo, o tada ilgą laiką sklando žiniasklaidoje, vis iš naujo atsigaudamos ir aplipdamos naujomis detalėmis. Vienos iš jų būna populiarios tik besidominčių uždraustąja archeologija, ezoterika ar paranormaliais reiškiniais tarpe, tačiau kai kurios pasklinda daug plačiau ir sudomina žmones kurie minėtomis sritimis visiškai nesidomi.
Skaityti daugiau: Sensacija – rasti milžinų palaikai! Bet ar...
Ar Marilyn Monroe taip sakė? Kai kurie tuo tiki...
Mes visi kažkuo tikime, bet klausimas kiek mūsų tikėjimai yra pagrįsti? Gana dažnai, mes išgirdę teiginį apie kokį nors keistą dalyką jį tiesiog dedamės galvon, neįvertindami kiek toks nutikimas gali būti realus. Taip gimsta įvairios urbanistinės legendos bei nepagrįsti tikėjimai. Nieko tokio, jei vienas individas tiki bele kokia nesąmone, deja kai kurie dalykai tampa visuomenės tikėjimo dalimi. Tarkime vien tai, kad Lietuvos žiniasklaida itin daug rašo apie tai kokius paranormalius reiškiniusregėjo vienas ar kitas žmogelis, tačiau itin retai rašoma apie tai, ką apie šiuos dalykus sako mokslininkai, visuomenėje susikuria tikėjimas realiu vieno ar kito reiškinio egzistavimu. Taip ir gaunasi, kad žmonės tiki jog Antakalnio 25 vaidenasi, o kiekvienose kapinėse gali nufotografuoti neaiškios kilmės siluetą ir kas nakt danguje išvysti skraidančią lėkštę. Dėl vienareikšmiškos informacijos pateikimo ar gavimo, didelė visuomenės dalis tiki pačiais keisčiausiais dalykais.
Eteriniai (arba ateivių] pasauliai - labai sudėtingas liuciferiš-
kojo, arba žemojo, proto kūrinys. Negalėjo eterinių pasauliu val-
dovai naudotis dieviškosios sąmonės daigais - protoplazma. Vadi-
nasi, nors šviesos eteris ir gavo šviesos astralo sąmonės daigų, tačiau
sunkiai jie prigijo liuciferiškojo proto dirvoje. Todėl reikėjo sukurti
pakaitalus arba šiam pasauliui tinkamą plazma. Tai buvo padaryta.
Todėl ir tapo jis atspindžių pasauliu. Ne šešėliai ten, o atspin-
džiai. Tai lyg Vaizdas, kurį matote veidrodyje: jis matomas, bet
negyvas. Pasitrauksi nuo veidrodžio, neliks ir vaizdo. Tai lyg aidas
kalnuose, kurio nebūtų, jeigu kas nors neištartų garso. Tai lyg robo-
tai, vykdantys jiems įkomponuotą programą gal net tiksliau, nei tai
Gabrielius Klimentka
Gana dažnai, diskutuojant su draugais ar kolegomis, prieinama ir prie paranormalių reiškinių sferos. Tokiu atveju net ir būdamas pažengęs gamtamokslio srityje, gali pritrūkti argumentų, norėdamas paaiškinti oponentui kodėl vienas ar kitas paranormalus reiškinys yra nepatikimas. Tad šis straipsnelis yra nedidelė pagalba diskutuojant su tikinčiais ko gero populiariausia paranormalių reiškinių sfera, t.y. NSO fenomenu.
Gana dažnai, diskutuojant su draugais ar kolegomis, prieinama ir prie paranormalių reiškini
Skaityti daugiau: Kelios pastabos apie NSO fenomeno nepatikimumą
Spaudoje, bent jau anksčiau, gana dažnai buvo rašoma apie žmonių kontaktus su nežemiškomis būtybėmis. Dalis žmonių besidominčių kontaktais su ateiviais besąlygiškai tiki bet kokia pateikiama informacija šia tema, kita dalis šią informaciją vertina skeptiškai. Tai gi, panagrinėkime šį ufologinį fenomeną is skepsio ir kritinio mąstymo pozicijos.
Šio reiškinio tyrimais užsiima begalė tyrinėtojų, antropologų, sociologų ir religijotyrininkų
, tame tarpe ir Michilas Geršteinas, Ufologijos komisijos prie Rusijos geografų bendrijos pirmininkas. Deja tyrimai rodo jog dauguma kontaktuotojų pasirodo esą apsišaukėliai. Savo
darbo rezultatus M. Geršteinas išdėstė knygoje "Anapus NSO", kurioje skeptiškai vertino šį ufologinį fenomeną. Tyrimai
NSO, debesis ar optinė iliuzija? Ar esate įsitikinęs, jog ateiviai egzistuoja?Jau daugiau kaip 100 metų nenutyla įvairūs pranešimai apie regėtas skraidančias lėkštes, bei artimus, vadinamuosius trečiojo ar aukštesnio tipo kontaktus. Pranešimai apie NSO fenomeną tapo tokie įprasti, kad jau nieko nebestebina. Jei anksčiau buvo didelis susidomėjimas šiuo fenomenu, tai dabar jis nuslopęs. Žinoma, yra daug žmonių besidominčių ufologija, tačiau visuomenėje, praktiškai bet koks NSO fenomeno liudininkas, dažnai sutinkamas su šypsena. Visi tiek priprato prie ateivių kine, bei žiniasklaidoje, jog tai pasidarė dar viena „popsine“ tema, kuria smagu pasišnekučiuoti arba apie ją tiesiog paskaityti vieną kitą straipsnelį.
Skaityti daugiau: Kai kurie psichologiniai NSO fenomeno aspektai