Į viršų
Interviu su Gabrieliumi E. Klimenka, knygos „Paranormalių mitų griovėjas“ autoriumi
Kalbina Evaldas Milaševičius (ufologija.lt)
Labas, Gabrieliau. Tave galima laikyti svetainės ufologija.lt krikštatėviu, nes būtent tu sugalvojai tokį pavadinimą. Ar sutinki su tuo?
Nežinau kiek čia verta mane laikyti krikštatėviu, nes pavadinimą svetainei kūrėme kartu su tavimi, tad manau tai buvo tik laiko klausimas kuriam iš mudviejų šaus mintis patikrinti ar nėra užregistruotas toks internetinis adresas. Juk pats pameni, kad renkant pavadinimą būta visokių variantų. Vieni buvo geri, bet jau užimti, kiti neiškomunikavo svetainės tematikos, tada kiek pamenu pasiūliau pabandyti visokius paprastus variantus, kaip kad tiesiai šviesiai ufologija.lt. Kaip byloja liaudies išmintis: genialu kas paprasta.
Ufologija.lt mirga nuo tavo straipsnių, taip pat ir visame internete jų daug. Iš kur semiesi tiek idėjų?
Idėjos straipsniams sakyčiau kyla iš dviejų pagrindinių sričių: visų pirma iš patirties, t.y. stebiu kas aktualu žmonėms, kur atsiranda visokie keisti tikėjimai, arba kur manau jog situacijos vertinimas paremtas urbanistiniais mitais, tokiais atvejais pradedu gilintis į temą, idant pats sau ir kitiems rasčiau atsakymą. Ir čia pereiname į antrąją sritį iš kurios kyla idėjos, tai – skaitymas. Deja šiuo metu neturiu galimybės vykdyti empirinius paranormalių reiškinių tyrimus, tad tenka apsiriboti teoriniais.
Beskaitant kartais užkabina kokia mintis, kurią norisi panagrinėti giliau, arba bičiuliai užklausia, kaip vertinu vieną ar kitą paranormalų reiškinį. Tokios situacijos sukuria pretekstą kažką parašyti. Be to man pačiam gilintis į kokią nors sferą geriausia yra rašant. Tad galima sakyti, kad dalis mano straipsnių yra pamintijimai viena ar kita tema, na kažkas panašaus į tyrėjo dienoraštį.
Nuo kada pradėjai domėtis ufologija?
Ufologija buvo pirmas stimulas domėtis visa paranormalybės sfera. Tai buvo maždaug 1990-92 metais. Kaip tik buvau perskaitęs Kiro Bulyčiavo fantastinį romaną „Paskutinis karas“, o tada man į rankas pateko laikraštis kuriame buvo aprašoma kaip Voroneže vidury miesto išsilaipino ateiviai. Man tada pasirodė, kad fantastika nėra jau tokia fantastiška, nes ateiviai realiai lankosi mūsų planetoje. Tada įnikau į ufologijos ir kitų paranormlių reiškinių bei anomalijų studijas, kurių neapleidžiu iki šiol.
Dauguma žmonių, kurie domisi ufologija, nori didelę dalį informacijos pripažinti, kaip tiesą. Tu į visą tai žiūri, kaip sakoma, per kitą prizmės kampą. Iš kur toks požiūris?
Aš manau, kad kol nėra nepajudinamo įrodymo, kad ateiviai išties lankosi Žemėje, turime būti atsargūs vertindami mus pasiekiančią informaciją. Na čia veiktų toks principas kuris buvo ne kartą išsakytas seriale „X failai“: Trust no 1. Sutinku žmonių kurie tiki ateiviais nes apie tai gausiai rašo trečiarūšė žiniasklaida. Visuomenės dalis, deja negeba kritiškai vertinti infomacijos, tad atsiranda daug, niekuo nepgrįstų spekuliacijų. Man pačiam svarbu šioje srityje nepradėti fantazuoti. Tarkime, mes galime iškelti bet kokią hipotezę, bet ji toli gražu nesutampa su mūsų gamtamoksline paradigma. Tad čia galimi du variantai: mes susikuriame menamus dėsnius ir priežastis, tad tolstame nuo tiesos pažinimo arba mes perspjauname savo laikmetį ir nuspėjame dalykus kurių gamtamokslis dar neatrado. Kaip matau iš savo asmeninės patirties bei mokslo idėjų istorijos, paprastai visi atsiduria pirmoje pozicijoje į antrą patenka retas kuris, bet ir tas būna itin rimtas mokslinikas. Žodžiu, ne mokslininkų iškeltos (pseudo)mokslinio pobūdžio idėjos, turinčios pretenzijų į gamtamaokslinės paradigmos perkeitimą, paprastai būna sofizmai kylantys dėl argumentacijos iš nežinojimo.
Tu esi knygos „Paranormalių mitų griovėjas“ autorius. Kas paskatino tave parašyti knygą?
Galima sakyti tai buvo vaikystės svajonės išsipildymas nes nuo pačios mažumės norėjau tapti rašytoju. Tad siekiau to ir galų gale savo svajonę įgyvendinau.
Ar dar žadi parašyt kokią knygą?
Žinoma. Šiuo metu dirbu ties trijų knygų leidyba. Taip pat renku medžiagą bent jau penkiolikai knygų kurias noriu ateityje parašyti.
Apie ką jos bus?
Viena iš knygų kurias baigiau ir leidžiuosi bus apie angelus. Joje nagrinėju angelo fenomeną lygindamas jį su kitų religijų mitiniais kultūrintojais.
Aš vieno mūsų kolegos paklausiau poros klausimų, noriu to paties paklausti ir tavęs: Kaip komentuotum Edvino Raiso išleistą knygą “Prarastas kosmosas”, kur teigiama, kad mėnulis okupuotas ir mes esame persona non grata mėnulyje. Taip pat kito JAV astronauto Edgaro Mitchell'o teiginį, kad pastaruosius šešiasdešimt metų Žemę lanko ateiviai?
Konkrečiai šios knygos nesu skaitęs, nors su šiomis idėjomis ir teorijomis esu susipažinęs. Pats tokias mintis vertinu skeptiškai. Čia vadovaujuosi Okamo skustuvo principu: šios teorijos reikalauja per daug prielaidų. Pvz. Kodėl pvz. apie Mitchello išsakytas mintis rašo tik geltonoji spauda, o rimtesniuose leidiniuose ar oficialiuose šaltiniuose tai neminima? Nes vyriausybė viską slepia. Hm. Vadinasi reikia prielaidos, kad egzistuoja globalus mokslininkų sąmokslas, kuris pajungęs visą aparatą kuris neleidžia tokiai informacijai prasprūsti į viešumą. Deja, žinant sąmosklo teorijų veikimo principus, tai per didelis aparatas kad veiktų. Na, o kas dėl okupuoto Mėnulio. Esu girdėjęs kalbant Edwiną Buzą Aldriną jog jie jokių ateivių nematė, nors žiniasklaida jam ir priskiria priešingas mintis, kurias jis atseit yra išsakęs. Žodžiu, šios teorijos, per dėm fantastinės, kad būtų realios.
Ar ufologiją yra paranormalu? Tikriausia ufologija lietuviškai būtu nsologija?
Paranormaliais reiškiniais laikau tai, kas išeina už kasdienybės ar įprasto suvokimo ribų. Tad taip, ufologijos fenomenai, kol netaps kasdieniu ir neabejotinu reiškiniu, bus paranormalių reiškinių sritis.
Na, o dėl paties termino, jei darytume tiesioginį vertinį, turėtume vadinti nsologija. Bet manau ateityje atrasime kažkokį lietuviškesnį terminą, o kol kas, bent jau mane, tenkina ir įprastas terminas „ufologija“.
Gal padovanosi ufologija.lt ekskliuzyvinį straipsnį?
Kai turėsiu laiko, žinoma, kad padovanosiu.
Ir pabaigai, ko palinkėtum, tavo pakrikštytajai, svetainei ufologija.lt?
Linkiu siekti visiško tiesos pažinimo, kokia skausminga ar nemaloni ji bebūtų. Nes pažinus tik dalį tiesos, mes nepažįstame nieko, o nusikapstę į tolimiausius pažinimo užkaborius galime (ne)maloniai nustebti. Tad dar palinkėsiu, atradus tiesą, išmokti su ja gyventi.
Ačiū už pokalbį!