Į viršų

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

  Prieš metus astronomai pastebėjo cigaro formos asteroidą, kuris didžiuliu greičiu atlėkė į saulės sistemą, padarė staigų posūkį ir greitėdamas pralėkė santykinai visai netoli mūsų planetos. Su lig šiuo pranešimu jis buvo kaip ir pamirštas, kol Harvardo mokslininkai, atliko skaičiavimus ir prieš savaitę paskelbė savo naują studiją. Pasirodo, nepavyksta paaiškinti šio asteroido pagreitėjimo priežasties, dėl to mokslininkai savo tyrimo ataskaitoje dabar jau oficialiai ima svarstyti, kad tai galėtų būti nežemiškos kilmės technologija.

 


ʻOumuamua - kas tai?

  ʻOumuamua - cigaro formos asteroidas, išvertus iš Havajiečių kalbos reiškia "pirmasis pasiuntinys iš tolybių". Jį aptiko Havajuose esanti Halekala observatorija, 2017 metų spalio 19 dieną. Tuo metu jis buvo už 33 mln kilometrų nuo žemės (apie 85 kartus toliau nei mėnulis). Jis buvo aptiktas jau skrendantis tolyn nuo Saulės. Deja, jis skrido per greitai ir buvo per toli, kad pavyktų jį nufotografuoti iš žemės.

  ʻOumuamua yra mažas dangaus objektas, jo ilgis (Wikipedia duomenimis) yra kažkur tarp 230 m ir 1,000 m, plotis 35 m–167 m, aukštis - 35 m–167 m. Jo paviršius yra tamsiai raudonos spalvos, panašus į kitų ne saulės sistemos objektų - tai paaiškina tarpžvaigždinių dulkių apnašos.

  Šis asteroidas yra cigaro formos - pailgas, jo plotis toks pats, kaip ir aukštis. Tai labai neįprasta forma asteroidui. Vis dėlto, priešingai, nei cigaro formos NSO, apie kuriuos kartais išgirdime žiniasklaidoje - ʻOumuamua skrenda netvarkingai - jis chaotiškai vartosi aplink savo ašį ir tikrai neprimena kontroliuojamo erdvėlaivio skrydžio.

  2017 metų gruodžio 15 dieną, vadovaujant A. Loeb'ui, Green Bank radijo teleskopu buvo klausoma šešias valandas, ar šis dangaus kūnas transliuoja radijo bangas. Tyrimas buvo atliktas analizuojant 1Ghz - 12Ghz radijo spektrą. Astronomai pranešė, kad tyrimo metu anomalių signalų neužfiksavo.

Trajektorija

  Į Saulės sistemą šis asteroidas atskriejo iš Lyros žvaigždyno, maždaug iš žvaigždės Vegos pusės. Saulės trauka lėmė jo staigų krypties pasikeitimą - net 66° posūkį, objektas skrido taisyklinga hiperbolės trajektorija. Jo orbitos ekscentriškumas - 1,2 balai (daugiau nei 1 reiškia, kad objektas nugalės Saulės trauką ir nebus įtrauktas į saulės orbitą, išskries iš saulės sistemos).


  Įdomu tai, kad posūkį šis objektas padarė prieš pat praskrendant pro žemės planetą. Pro mus jis praskrido 24,180,000 km atstumu.

 Mokslininkus sudomino faktas, kad šio staigaus posūkio metu ʻOumuamua įgavo didesnį pagreitį, nei tai būtų įmanoma paaiškinti vien Saulės gravitacijos įtaka. Būtent šis greičio padidėjimas, atlikus skaičiavimus, užminė mįslę dėl šio objekto kilmės.
 
  Yra žinoma, kad kometos skrisdamos pro Saulę gali įgauti pagreitį, nes Saulės karštis jas priverčia garuoti, o išsiskyrusios dujos, kaip propeliantas, stumia jas į priekį. Tačiau ʻOumuamua neturi jokio panašumo į kometą - neturi uodegos, nesimato jokio dujų šleifo, nieko, kas galėtų paaiškinti šį pagreitėjimą. Vienintelė jį veikianti jėga - saulės radiacijos slėgis, kitaip vadinamas "saulės vėju" - tačiau šis objektas pernelyg mažas, kad galėtų elgtis kaip šviesos burė. Taigi, nauji skaičiavimai priverčia spekuliuoti dėl jo formos ir kilmės.
 
  Dėl šios problemos mokslas neapsisprendžia, kaip klasifikuoti šį dangaus kūną - oficialiai tai nei asteroidas, nei kometa. (Skibba, Ramin, 2018).
 
  2018 metais ʻOumuamua praskrido Jupiterio orbitą ir pagal apskaičiavimus - jeigu mistiškai nepadidins savo greičio dar kartą - Saturno orbitą pasieks 2019 metų sausį, o Neptūno - 2022 metais. Pilnai Saulės sistemą šis objektas paliks tik po 20 tūkst metų.
 
Harvardo mokslininkai - ʻOumuamua - ateivių laivo saulės burė?
 
  Moksliniuose šaltiniuose retai išvystame tiek dėmesio nežemiškai gyvybei.
 Harvardo mokslininkai sugalvojo apskaičiuoti, ar ʻOumuamua greičio pokytį galėjo nulemti saulės vėjas. Jų pačių nuostabai - gauti skaičiai pademonstravo, jog objektas turėtų būti žymiai lengvesnis nei įprastai sutinkami asteroidai, kad galėtų įgauti tokį pagreitį. Tai reiškia, kad jo masės ir paviršiaus ploto santykis nėra standartinis, lyginant su geriau ištirtais ir jau žinomais asteroidais.
 
  Ir štai - mokslininkai Shmuel Bialy ir Abraham Loeb iš Harvardo astrofizikos centro (Harvard Smithsonian Center for Astrophysics) šių metų lapkričio 1 dieną savo tyrimo juodraštyje diskutuoja apie galimą šio objekto, pasak jų, "galimai dirbtinę kilmę".
 
  Dokumente jie pateikia matematinius skaičiavimus, kurie įrodo, kad saulės vėjas tokį pagreitį suteikti galėtų tik tuo atveju, jei asteroidas turėtų labai mažą masės / paviršiaus ploto sąntykį (m/A 0.1g/cm-3, kai tipinė tokių asteroidų m/A 1-3g/cm-3), o tai išsiverčia į galimą jo storį vos nuo 0.3mm iki 0.9mm. Tai prieštarauja oficialiems objekto išmatavimams (žr. straipsnio pradžioje). Pasak tyrėjų, toks plonas objektas, jų nuomone (bei remiantis kitais šaltiniais), galėtų nukeliauti tolimas tarpžvaigždines distancijas, išlaikydamas savo inerciją ir atlaikydamas išcentrinę bei gravitacines jėgas, susidūrimus su smulkiomis dalelėmis, ar dujomis.

  Kitais žodžiais tariant, tyrėjai apskaičiavo, kad objektas matematiškai atitiktų savo anomalų pagreitį, aiškinant jį vien tik saulės vėju, turėtų būti "plonas kaip blynas."
   
  Deja, nėra tokių jautrių priemonių išmatuoti objekto tikslius geometrijos duomenis, todėl bet koks formos aprašymas yra tik spekuliacija.
   
  Kaip galimas kitas objekto formas tyrėjai įvardina ir tuščiavidurę, lenktos plokštumos arba elipsoidinę. Vis dėlto diskusija dokumente daugiausiai sukasi apie plokščią "blyno" formą" - tai taip pat aprašoma ir kitame tyrime (Belton et al., 2018).
    
  Dokumente rašoma, kad "Jeigu saulės vėjas yra vienintelė aksceleracijos jėga, tuomet arba ʻOumuamua yra sudarytas iš nežinomos (naujos) rūšies tarpžvaigždinės medžiagos (susikūręs natūraliai) arba sukurtas dirbtinai".
   
  Tokia plokščia forma, tyrėjų žodžiais, "galimai yra dirbtinės kilmės saulės burė". Toliau tyrėjai nemažai rašo apie tai, kad tokios burės jau yra sugalvotos ir žemiečių, remiamasi keliais kitais moksliniais darbais ta pačia tematika (kurių visų bendraautorius beje irgi yra A. Loeb'as). ʻOumuamua gali būti, tyrėjų nuomone, "atidirbusio nežemiško aparato saulės burė". Moksliniame dokumente rimtai diskutuojama apie tai, kad tokios saulės burės galėtų būti efektyvi tarpplanetinių arba net tarpžvaigždinių krovininų erdvėlaivių varomoji priemonė. ʻOumuamua galėtų būti tokio nebeveikiančio (arba sunaikinto) erdvėlaivio atlūžusi dalis, laisvai skrendanti kosmose. Tokia jos kilmė, pasak mokslininkų, puikiai atitiktų jos fizikines charakteristikas ir paaiškintų šį anomalų pagreitį.
    

Mūsų nuomonė
    
  Kai pasirodė pirmos žinios apie šį objektą, praeitais metais mes apie tai pranešėme forume. Pasirodžius naujiems duomenims, forumo temą atnaujinome ir nusprendėme aprašyti apie tai plačiau.
     
  Pirmas dalykas, kuris mus suintrigavo - tai naujo tyrimo siūloma objekto forma. Nors tyrimas aiškina, kad 0.3mm-0.9mm storio milžiniškas objektas galėtų atlaikyti tarpžvaigždinę kelionę, mūsų nuomone, tai protu sunkiai suvokiama (ir prieštarauja oficialiems matmenims, kurie yra pateikti Wikipedia ir šio straipsnio pradžioje). Forumiečiai diskutuoja, kad objektas, labiau tikėtina, galėtų būti tuščiaviduris - tam neprieštarauja ir pats tyrimas, nes tokia forma yra paminėta, kaip viena iš galimų. Tuščiavidurė plonasienė cigaro forma būtų žymiai atsparesnė, nei plokščia, bei jos išmatavimai tokiu atveju nesiskirtų nuo originalių.
     
  Ar tai dirbtinės kilmės, ar natūralus tuščiaviduris objektas - mes, deja, negalime nuspręsti. Vis dėlto, tuščiaviduriai asteroidai - kol kas tik mokslinė fantastika - mūsų žiniomis, tokių aptiktų nebuvo.
      
  Šiek tiek kritikos norėtųsi išreikšti ir apie šį naujausią Harvardo tyrimą. Nors jame nemažai aprašyta apie galimas ateivių technologijas ir net ir žiniasklaida jau spėjo tai nuspalvinti, kaip oficialų mokslinį tyrimą - iš tikrųjų, pats dokumentas kol kas tėra juodraštis (draft), yra labai šviežias (2018 lapkričio 1d) ir šiuo metu yra peržiūrimas, kitų mokslininkų dar nespėtas įvertinti. Dokumentas yra iš Harvardo astrofizikos centro, jame figūruoja dvi autorių pavardės - Shmuel Bialy ir Abraham Loeb.
      
   Abraham Loeb yra Harvardo profesorius iš Izraelio, itin mėgstantis rašyti temomis apie nežemiškas civilizacijas. A. Loeb taip pat dalyvauja itin galingo lazerio projekte komunikacijai su nežemiškomis civilizacijomis (vieni tai vertina labai skeptiškai, kiti labai rimtai). Dokumente daug kur remiamiasi jo ankstesniais darbais (paties arba kaip bendraautoriaus), ypač kur kalbama apie nežemiškų civilizacijų technologijas. Ar tai gerai,  ar blogai - atsakyti sunku. Iš vienos pusės džiugu, kad mokslas vis drąsiau kalba apie ateivius, jų technologijas, nebijo laisvai samprotauti, rodo iniciatyvą. Iš kitos pusės - nėra labai moksliškai patikima remtis vien tik savo paties darbais, jaučiamas mokslinis tendencingumas (scientific bias).
      
  Kadangi šis tyrimas dar nėra oficialiai publikuotas, neaišku, kiek iš aprašytos medžiagos liks po šio darbo peržiūros, kai bus patvirtinta oficiali versija (ir, ar ji bus patvirtinta apskritai). Iš kitos pusės, mums įdomu sekti tokias naujienas, nes oficialiose versijose nežemiškų civilizacijų tema gali būti cenzūruojama, vien dėl išankstinio nusistatymo ir bendro mokslinio konsensuso. Tikėtina, tokiuose "juodraščiuose" mokslininkai gali drąsiai išsakyti savo nuomonę, remti ją kitais moksliniais darbais ir nebūti suvaržyti.
       
 Taip pat, kadangi tyrimas dar nėra oficialiai publikuotas - nėra įvertintas jo moksliškumas. Kol kas nespėjo atsirasti kitų autorių, kurie remtųsi šio tyrimo medžiaga.
       
Išvada
     
  Deja, kol kas mes, priešingai, nei populiarioji žiniasklaida, negalime teigti, kad mokslas pagaliau "įrodė ateivius".
  Šis Harvardo mokslininkų tyrimas yra kol kas neoficialus bandymas paaiškinti objekto įgautą pagreitį, todėl spekuliuojama "dirbtinės kilmės" teorija. Todėl nežemiškų civilizacijų egzistencija čia yra argumentuojama ne faktais, o jų stygiumi.
   Vis dėlto, džiugina laisvesnis požiūris į ufologiją, mokslo iniciatyva atsižvelgti ir į šią sritį. Juk be mokslo pagalbos - mes menkai tepajudėtumėme į priekį.
  Taigi, žvelgiant ir su kritika, ir su susižavėjimu - išvada lieka neaiški. Kodėl šis asteroidas pagreitėjo? Kokia vis dėlto jo forma? Iš ko jis padarytas ir kokios kilmės? Kol kas galime tik spėti...
           

Atnaujinta: Minėtas Harvardo dokumentas jau yra patvirtintas publikavimui "The Astrophysical Journal".

 Informacijos šaltiniai:

  1. Harvardo astrofizikos centro tyrimas: https://arxiv.org/pdf/1810.11490.pdf
  2. https://www.delfi.lt/mokslas/mokslas/mokslininkai-pastebetas-milziniskas-cigaro-formos-objektas-gali-buti-nezemiskos-gyvybes-irodymas.d?id=76614249#cxrecs_s
  3. https://www.wired.com/story/the-physics-behind-the-strange-interstellar-asteroid-oumuamua/
  4. https://www.theguardian.com/science/2017/dec/14/is-oumuamua-an-alien-spacecraft-first-scans-show-no-signs-of-technology
  5. https://www.delfi.lt/mokslas/mokslas/harvardo-mokslininkai-paslaptingas-objektas-gali-buti-nezemiskos-gyvybes-kurinys.d?id=79510787
  6. https://www.rollingstone.com/culture/culture-news/alien-spacecraft-harvard-astronomers-752615/amp/
  7. http://fortune.com/2018/11/06/oumuamua-alien-spacecraft-harvard-paper/
  8. https://www.quantamagazine.org/interstellar-comet-oumuamua-might-not-actually-be-a-comet-20181010/
  9. https://en.wikipedia.org/wiki/%CA%BBOumuamua

 

 Straipsnio autoriai - San IL ir Ana

Turi komentarų? Laukiame jų mūsų diskusijų forume!

Visos teisės saugomos © 2024 Ufologija.lt Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką Ufologija.lt administratoriaus sutikimą.