Į viršų
Dauguma mūsų danguje esame matę Iridžio blyksnius - praskrendančius dirbtinius žemės palydovus, kurie meta "saulės zuikius", nuo antenos atspindėdami saulę, kuomet danguje matosi kelių sekundžių trukmės, lėtai judantis, įsižiebiantis ir užgęstantis labai ryškus taškas. Dažnai žmonės juos palaiko NSO - dėl to šis fenomenas toks garsus. Tačiau yra naujienų.
Ryškiausius žybsnius danguje sukeldavo pirmos kartos Iridžio firmos palydovai, paleisti nuo 1997 metų. Iš viso paleisti 95 palydovai, iš kurių 66 buvo nuolat veikiantys ir sudarė Iridžio telekomunikacijų tinklą. Viena iš jų teikiamų paslaugų - palydovinio ryšio telefonai. Šie palydovai tapo populiarūs todėl, kad būtent jie danguje sukeldavo ryškiausius blyksnius (iš to ir kilo pavadinimas "Iridžio blyksnis"), siekiančius net -8 magnitudes ryškio. Šie blyksniai kartais būdavo ryškesnį už Venerą. Tačiau per 2017 ir 2018 metus šie pirmos kartos iridžio palydovai buvo keičiami naujais, mažesniais ir nebeturinčiais savybės sukelti visiems gerai žinomų blyksnių. Ir deja, iki 2018 metų galo visi senieji buvo jau išjungti ir šiuo metu pamažu "krenta iš dangaus". 2019 metų pradžioje dar bus įmanoma pamatyti vieną kitą besileidžiančio palydovo blyksnį, bet jų gerokai sumažės.
Kyla klausimas: ar daugiau nebematysime jokių blyksniu danguje?
Atsakymas: matysime. Ne tik iridžio palydovai sukuria blyksnius. Tačiau jų bus daug mažiau, jie vyks rečiau ir bus daug blankesni, nei esame pratę matyti.
Išskirti reikia šiuos palydovus, kurių blyksnius vis dar galėsime matyti:
- MetOp-A ir B gali sukelti ryškius blyksnius iki -5 magnitudės, juos įmanoma prognozuoti.
- COSMO-SkyMed palydovai gali sukelti blyksnius iki -4 magnitudės, tačiau jų blyksniai pasižymi tuo, kad trunka gerokai ilgiau nei mums įprasti Iridžio blyksniai.
- Taip pat vis dar matysime ALOS palydovų blyksnius.
Kitų palydovų blyksnius taip pat įmanoma pamatyti, tačiau jie - žymiai blankesni.
Priminimas stebėtojams: kuo žemesnis magnitudės skaičius, tuo didesnis objekto ryškumas.
Stebėti ir prognozuoti blyksnius ir toliau bus galima naudojantis programomis "Heavens Above", "Stellarium", bei interneto svetainėse www.calsky.com ir www.celestrak.com.
Informacijos šaltiniai:
1. http://www.skyatnightmagazine.com/news/iridium-flares-cease-end-2018
2. https://www.heavens-above.com/IridiumDemise.aspx
3. https://en.wikipedia.org/wiki/Iridium_satellite_constellation
4. https://en.wikipedia.org/wiki/Satellite_flare
Straipsnio autorius - San IL