Į viršų
Pseudomokslų srityje egzistuoja tokia sritis kaip vadinamoji uždraustoji archeologija. Šios srities entuziastai vis pateikia visuomenei keistus radinius, kurie gana dažnai tampa to meto sensacijomis.
Tokios sensacijos pasirodo, o tada ilgą laiką sklando žiniasklaidoje, vis iš naujo atsigaudamos ir aplipdamos naujomis detalėmis. Vienos iš jų būna populiarios tik besidominčių uždraustąja archeologija, ezoterika ar paranormaliais reiškiniais tarpe, tačiau kai kurios pasklinda daug plačiau ir sudomina žmones kurie minėtomis sritimis visiškai nesidomi.
Vienas iš neseniai pasirodžiusių tokio tipo radinių buvo kompiuterio mikrolustas, kuriam, kaip teigė žiniasklaida, yra maždaug 250 milijonų metų (apie mikrolustą ir kas jis yra rašiau savo tinklaraštyje „Paranormalūs reiškiniai trumpai“). Kaip taisyklė, tokie radiniai pasirodo beesą arba sąmoningos mistifikacijos arba tiesiog netinkamai atpažinti objektai.
Taigi šiame straipsnyje pakalbėsime apie vis pasklindančią naujieną, kad vienur ar kitur archeologai neva rado senoviniuose šventraščiuose minimų milžinų kaulus. Paprastai tokie pranešimai teigia, kad ši sensacinga naujiena “apvers visą mokslą aukštyn kojom”. Visokie pseudomokslinių mitų šalininkai tada paprastai draugiškai ploja katučių, tačiau gana greitai plojimai nutyla, o štai mokslas kaip stovėjo savo vietoje taip ir stovi, net nesiruošdamas kaip nors ristis į priešingą pusę.
Šiek tiek mito istorijos
Pati milžinų palaikų atradimo „sensacija“ po internetą klajoja maždaug nuo 2004 metų. Tuo metu internete pasklido žinia, jog Saudo Arabijoje buvo rasti keisti milžiniški griaučiai kurie įrodo, jog mūsų gamtamokslinė koncepcija yra tariamai neteisinga. Žinoma, kariškiai šiuos radinius “iškart paslėpė”, tačiau pasakojama, kad vis tik iliustracijos slapta buvo nutekintos į internetą, nors kariškiai ir “stengėsi viską įslaptinti”. Pasakojama, kad priėjimas prie radinių buvo uždraustas net ir mokslininkams, nekalbant jau apie žurnalistus.
2007 metais pasaulį vėl apskriejo žinia, kad vakarinėje Indijos dalyje archeologai kartu su kariškiais atkasė keistus 12 metrų ūgio gigantiškų žmonių skeletus. Anot pranešimų, šie milžinai gyveno prieš kelis tūkstančius metų. Taip pat buvo skelbiama, jog vos atkasus šiuos radinius Indijos kariškiai vėlgi viską įslaptino tik šįkart palaikus galėjo tirti National Geographic atstovai. Nuotraukos į internetą vėlgi pateko jas kažkam slapta nutekinus.
Vėliau pasirodė pranešimai apie tai, kad milžinų griaučiai buvo atkasti Graikijoje, Portugalijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Malaizijoje ir kituose kraštuose. Visuose pranešimuose pasirodydavo sensacingos nuotraukos, kuriose, it maži žmogeliukai, archeologai darbavosi atkasinėdami milžiniškus griaučius. Pranešimuose milžinų ūgis vyravo nuo 3 iki 12 metrų. Įdomu tai, kad gana dažnai nuotraukos, kalbančios apie skirtingus radinius, publikuojamos tos pačios. kaip ir prie kitų istorijų. Žinoma, jos visos pateikiamos kaip autentiškos.
Šį mitą ypač išpopuliarino įvairūs kreacionizmo šalininkų tinklapiai, kurie milžinų nuotraukomis bandė parodyti, kad neva štai pagaliau įrodyta, jog Biblijoje minimi milžinai išties egzistavo senovėje. Biblijoje apie tai rašoma, kad „tomis dienomis, – kaip ir vėliau, – kai Dievo sūnūs susijungė su žmonių dukterimis, žemėje pasirodė milžinai. Jie buvo senovės galiūnai, garsūs vyrai.“ (Pr 6,4).
Šią eilutę pasigavo ir paleokontakto teorijos šalininkai ir pateikia ją kaip įrodymą, jog žmonės senovėje turėjo vienokį ar kitokį kontaktą su ateiviais iš kitų planetų. Negana to, jie vieni su kitais kryžminosi, ko pasekoje pasaulyje atsirado milžinų rasė, kuri, deja, vėliau buvo savo tėvų (tiek iš kosmoso, tiek iš Žemės) išnaikinti.
Tokie pseudomokslų gerbėjai vis pateikia naujas nuotraukas, naujas sensacijas, turėsiančias parodyti, kad milžinai išties egzistavo, o gamtos mokslai neva mus klaidina ir tai daro sąmoningai, norėdami sužlugdyti biblinio Dievo idėją arba nuslėpti jau senovėje įvykusį kontaktą su ateiviais iš kitų planetų. Deja melagingų faktų naudojimas tik pakerta pasitikėjimą jo skleidėju.
National Geographic
Gana dažnai pranešimuose apie milžinų griaučių radimą, pateikiama, kad radinio autentiškumą patvirtino National Geographic. Paprastai pridedamos tokios antraštės: “National Geographic archeologai atrado milžinų griaučius”; “National Geographic Indijoje atrado 12 metrų ūgio milžinų griaučius”; “National Geographic patvirtino – mūsų protėviai buvo milžinai” ir panašios. Tačiau dar 2007 metais National Geograhic publikavo straipsnių seriją apie tai, kad jie nieko apie milžinus netvirtino, jokių radinių netyrė ir jų net nematė, o pati sensacija tėra meistriškai padaryta apgaulė. Nepaisant to, vis dar pasirodo milžinų palaikų nuotraukos ir vis dar minima, kad National Gographic tarytum patvirtino jų autentiškumą.
Milžinų klausimą National Geographic gana išsamiai buvo išnagrinėję ir jų atsakymas buvo paprastas: tai – mistifikacija ir mes neatradome jokių milžinų palaikų. Tad panašu, kad informacija tiesiog keliauja iš vieno žiniasklaidos šaltinio į kitą, jos netikrinant ir tiesiog pateikiant kaip naują sensaciją. Savaime suprantama, kad kai egzistuoja tokia gausybė milžinų palaikų nuotraukų, mažai kam šauna į galvą patikrinti jų autentiškumą.
Iš kur kilo urbanistinis milžinų mitas?
Tie, kas susidūrėte su milžinų kaulų nuotraukomis ir buvote atidesni, turbūt pastebėjote, kad ant nemenkos dalies šių nuotraukų yra užrašas worth1000.com. Gudresni turbūt net ir patikrinote kas gi tai per tinklalapis, kurio užrašas puikuojasi ant nemenkos dalies nuotraukų.
Tiems, kas to nepadarėte, paaiškinsiu, ką tai reiškia. Šis (arba panašus) užrašas rodo, kokie meistrai parengė šias nuotraukas. Minėtasis puslapis užsiima įvairių nuotraukose naudojamų efektų kūrimu ir redagavimu. Taigi šis užrašas yra puiki internetinio puslapio reklama. Būtent šio puslapio atstovai, norėdami pasireklamuoti, ir paleido į pasaulį pirmąsias milžinų griaučių nuotraukas. Jie turbūt nesitikėjo, kad jų reklama pavirs į daug metų egzistuojančią sąmokslo teoriją, kuri pateikiama kaip neva autentiškų archeologinių kasinėjimų patvirtinimas.
Taigi visos milžinų palaikų nuotraukos, kurias galite išvysti interneto platybėse, tėra meistriškai (kartais ir nelabai) atliktos mistifikacijos, arba kitaip sakant – elementarus “photoshopas”. Pirmosios nuotraukos pasirodė jau minėtame tinklapyje kaip reklama, o vėliau darbo ėmėsi entuziastai. Vieni jų taip išbandė savo meistriškumą nuotraukų redagavime, kiti siekė sąmoningai klaidinti visuomenę. Šioms mistifikacijoms naudojamos tikros archeologinių kasinėjimų nuotraukos, į kurias milžinai vėliau pridedami kompiuterio pagalba. Naujausia tokių nuotraukų banga pasirodė 2010 metais, tačiau pranešimai žiniasklaidoje laikas nuo laiko vis išlenda ir šiuo metu.
Pabaigai
Nieko keisto, kad žmonės lengvai patiki įvairiais gandais ir mistifikacijomis – juk didžioji dalis visuomenės nelinkusi tikrinti informacijos ir jei kažkas taip plačiai pasklinda internete, tada tokia informacija paprastai aklai pasitikima. Taip ir gimsta tikėjimas visokiais milžinų skeletų atradimais, Loch Neso pabaisomis, ekstrasensais ir ufonautais. Visuomenė trokšta paslapčių ir atranda jas net ir ten kur jų nėra. Žmonės mėgsta sensacijas.
Vadovaujantis logika, jei toks atradimas išties būtų padarytas, tai turėtų sukelti nemenką šurmulį mokslininkų tarpe, tačiau jokio šurmulio niekada nekildavo, o juk radinys lyg ir tikrai neeilinis. Na gerai, tarkime, mokslininkai susibūrę į “konspiracinį būrelį” slepia faktus ir pateikia, kad čia atseit klastotė. Jei norite taip tikėti, tai tebūnie.
Tačiau pažvelkime kiek kitu kampu. Jei toks atradimas būtų tikras, religijų atstovai tikrai netylėtų ir bent jau pačios įtakingiausios tikrai pasisakytų šiuo klausimu, nes tai 100 proc. patvirtintų biblinius tekstus, kuriuose kalbama apie milžinus. Bet iš jų nepasigirdo nei žodžio. Tiesa, apie galimus radinius prabilo kreacionistai, tačiau ir tie po viešo paneigimo atsisakė palaikyti šitą “faktą”. Taigi net ir nesidomėjus pačia milžinų mito kilme, kritinis mąstymas turėtų žmogui nemažai pasakyti apie šios sensacijos autentiškumą.
Patiko straipsnis ?
Jai taip pasidalink, kad ir kiti matytu. Taip padėsi mums .
Ačiū !!!
Turi ką pasakyt ?
Komentuok , mes laukiam nuomonės iš tavęs !